Іван Іович Кучугура-Кучеренко (7 липня 1878, Мурафа, Богодухівський повіт – 24 листопада 1937, Харків) – відомий кобзар, громадський діяч, благовісник Української автокефальної церкви, Народний артист Української РСР (1925).
Іван втратив зір у семирічному віці. Навчався кобзарському мистецтву спочатку у кобзаря з Мурафи Степана Бідила, а потім навчався у відомого кобзаря Павла Гащенка.
Змолоду Іван Кучугура-Кучеренко багато подорожував, обходивши всю Лівобережну Україну. Неодноразово затримувався поліцією та жандармами за «недозволені пісні».
На початку 20-х років минулого століття Іван Іович працював у Богодухові, керував струнним оркестром. Роки діяльності в нашому місті стали невід’ємною складовою культурної спадщини Богодухівщини.
У 30-х роках минулого століття відомий кобзар, на ту пору Народний артист Української РСР, піддавався репресіям, як і більшість його побратимів по кобзі. Про ці сумні сторінки в біографії Івана Кучугури-Кучеренка розповів харківський дослідник історії кобзарства Кость Черемський у своїй книзі «Повернення традицій»:
«Утиски характерних проявів традиційної національної культури не обминули і власне народних інструментів, зокрема кобзарських. Як свідчить Софія Овчинник: «…більшовики нищили і забороняли тримати в хаті такі інструменти, як ліра і кобза. Коли їх десь знаходили, то власника обвинувачували в націоналізмі та оголошували ворогом пролетаріату».
…З кримінальної справи харківського кобзаря І.Кучугури-Кучеренка дізнаємося, що під час арешту у співці конфісковано старовинні «… ценные, изготовленные из спеціального резонирующего материала кобзы». Подальша доля інструментів у відповідях Харківського обласного КДБ на запити сина кобзаря М.І.Кучеренка визначається як «невідома».
Як дізнаємося з протоколу допиту харківського кобзаря І.Кучугури-Кучеренка: «… будучи певцом-бандуристом, он распевал среди крестьян петлюровско-националистические песни, в которых агитировал колхозников выходить из колхозов, сеял всякого рода пораженческие настроения о Советском Союзе». І далі в обвинувачувальній частині йдеться: «Кучугура-Кучеренко Иван Иович, 1874-го г.р., уроженец села Мурафы, украинец, гражданин СССР, кобзарь, беспартийный, обвиняется в том, что:
а) был вовлечен в контрреволюционную организацию в 1936 г.;
б) получал задание пропагандировать националистические идеи ы воодушевлять крестьян на борьбу с Советской властью;
в) пользуясь своими связями среди местного населения, как бандурист, проводил широкую националистическую пропаганду».
Звісно, що цієї діяльності богодухівського кобзаря-співця більшовицька влада не пробачила. 24 листопада 1937 року Івана Кучугуру-Кучеренка було розстріляно.
От тільки пам'ять розстріляти ще нікому не вдалося…