Фото 1. В Україні діють десятки юридичних об’єднань, які надають громадянам компетентні консультації щодо відшкодування знищеного майна. Фото: pravovsim.
Російська агресія розбила життя багатьох українців, залишивши їх без житла та будь-якого майна. Десятки тисяч домівок зруйновані або понівечені, і кожного дня війни все більше сімей опиняються на вулиці.

Інформаційна служба НСЖУ опитала профільних фахівців-юристів щодо категорій громадян, які мають право на відповідні компенсації, шляхів для відшкодування збитків та покрокових дій щодо отримання відповідних виплат.
Як зазначив у своєму коментарі кореспонденту Нацспілки медійників головний юрист відділу правопросвітництва, інформаційної політики та комунікацій Координаційного центру з надання правничої допомоги Руслан Кравченко, на отримання компенсації за пошкоджене або знищене нерухоме майно можуть претендувати як фізичні особи — громадяни України, так і об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.

Фото 2. Руслан Кравченко, головний юрист відділу правопросвітництва, інформаційної політики та комунікацій Координаційного центру з надання правничої допомоги. Фото: КЦНПД.


Юрист деталізував, що говорячи про відповідні права окремих громадян мова йде про: 
- власників пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна;
- замовників будівництва;
- власників спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об’єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об’єкт відповідно до Закону України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», – у разі отримання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об’єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;
- осіб, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об’єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому»;
- членів житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього;
- спадкоємців зазначених вище осіб.


Водночас законодавчо чітко визначені і обмеження щодо певних осіб, які не мають права розраховувати на подібні відшкодування. Як пояснила нам перша віцепрезидентка Нотаріальної палати України, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, кандидат юридичних наук Олена Кирилюк, отримувачамикомпенсації не можуть бути:
- особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України "Про санкції";
- особи, якімаютьсудимість за вчинення кримінальнихправопорушень, передбачених розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України;
- спадкоємці щодо пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна, які належали за життя спадкодавцям, визначеним обома вищезазначеними пунктами.
Фото 3. Олена Кирилюк, перша віцепрезидентка Нотаріальної палати України, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, кандидат юридичних наук. Фото з особистого архіву О.Кирилюк.

Говорячи про категорії майна, які підпадають під компенсаційні виплати та механізм оцінки втрат, а також на кого покладається проведення відповідної оцінки, Олена Кирилюк зазначила, що до відповідного переліку віднесені знищені об’єкти нерухомого майна – об’єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним. А саме:
-  квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки;
- об’єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент пошкодження зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
- складові частини об’єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийняття в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна, за умови що на момент пошкодження в об’єкта будівництва зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт.
При цьому юристка наголосила, що слід розрізняти знищене та пошкоджене майно, від цього залежить механізм компенсації:
- Зруйноване (знищене) нерухоме майно — якщо воно стало непридатним для використання за цільовим призначенням, а його відновлення є неможливим або економічно недоцільним.
- Пошкоджене — якщо може бути відновлено шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації й це відновлення є економічно доцільним.
Компенсація щодо знищеного житла надається у вигляді:
- житлового сертифіката на придбання житла(на первинному чи вторинному ринку, а також інвестування коштів в обʼєкт на етапі будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об’єкт, частки у праві власності на таке майно;
- або надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку (для власників знищених індивідуальних житлових будинків).

Своєю чергою за пошкоджене майно компенсація складає:
- від 200 тис. до 350 тис. грн для квартир;
- від 200 тис. до 500 тис. грн для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових. 
При цьому отримувачам таких виплат слід усвідомлювати, що така державна допомога є цільовою і законодавство обмежує напрями профільних витрат. Тому виділені кошти можна спрямувати виключно на придбання будівельних матеріалів та замовлення ремонтних послуг.
Пані Олена також пояснила, що профільні заяви постраждалих громадян досліджуються комісіями з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна протягом 30 днів. Однак подібний процес може бути продовжено на 30 днів або призупинено. Строк нарахування коштів залежить від черги та наявності фінансування, наявності пільг.
Пан Руслан до цього додав, що при розгляді таких документів враховується пріоритетне право на отримання компенсації деяких категорій громадян. Зокрема законодавством визначено пріоритетне право на отримання компенсації учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, осіб з інвалідністю І та II групи, багатодітних сімей тощо.
Юристи підкреслили той факт, що компенсацію можуть отримати виключно фізичні особи -громадяни України.
Претендентам на отримання подібної державної фінансової допомоги, відповідно до порад юристів, насамперед потрібно зібрати документи, що підтверджують право власності на нерухомість.Обов’язковою умовою для подання заяв на отримання компенсацій є наявність державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Далі - подання заяви до Комісії з розглядупитаньщодонаданнякомпенсації. Щодо кожного знищеного/пошкодженогооб’єктанерухомого майна потрібноподаватиокремузаяву.
Цеможназробити в електроннійформі – через Портал "Дія", мобільний додаток Порталу Діяабо у паперовій – через ЦНАП, орган соціальногозахистунаселенняабонотаріуса.
Як повідомила Олена Кирилюк, на першому етапі достатньо фото (за наявності), обов’язково має бути наявна державна реєстрація права власності на знищений об’єкт в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно,проведена ідентифікація особи. Юрист деталізувала, що відповідна заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна.
Своєю чергою Руслан Кравченко зауважив, що  документи на фіндопомогу за пошкоджене мають бути передані впродовж трьох років з дати припинення або скасування воєнного стану на території, на якій розташований (розташовувався) пошкоджений об’єкт нерухомого майна.
При цьому правники назвали і обставини, за якими претендентам на компенсаційні виплати може надійти відмова. І причини залежать від виду заяви — за знищене або пошкоджене майно. Але загальні підстави об'єднує кілька принципів: невідповідність заявника, недостовірність інформації або подання заяви з порушенням строків.
Якщо ж потенційний претендент на фінкомпенсацію отримав відмову від відповідних держорганів, але вважає, що таке рішення чиновників було безпідставним, громадянин має право на оскарження такого рішення в суді. Опитані нами експерти нагадали, що кожен має право на захист свого майнового чи немайнового права в суді, у тому числі після вичерпання національних засобів захисту, і в міжнародних судових установах.
В практиці юристів системи надання безоплатної правничої допомоги є приклади звернення до суду з питанням щодо встановлення юридичного факту — встановлення права власності на нерухоме майно. Ця категорія справ є дотичною до теми отримання компенсації за пошкоджене/зруйноване нерухоме майно, адже щоб подати заяву потрібне відповідне підтвердження права вланості. 
Підсумовуючи наше спілкування правники нагадали, що кожна людина може отримати безоплатно профільну консультацію юриста від системи безоплатної правничої допомоги. Правознавцінададуть алгоритм дій, розкажуть які документи необхідні для отримання компенсації та підкажуть як діяти, якщо якісь документи відсутні.
При цьому деякі категорії людей також мають право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду. Це ВПО, люди з низьким доходом (працездатні – з доходом до 6056 грн/міс.; пенсіонери (за віком, вислугою років) – 4722 грн/міс.; з інвалідністю – якщо пенсія чи соцдопомога до 6056 грн), ветерани війни, члени сімей загиблих Захисників і ЗахисницьУкраїни (інші категорії наведені у статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу»). Юристи детально вивчать ваші обставини, за потреби складуть та подадуть до суду заяву і представлятимуть ваші інтереси у суді.
Єдиний контактний номер телефону системи надання БПД (https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/) — 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні. Юристи консультують в будні з 8:00 до 18:00.

Олег Мащенко, член НСЖУ.