Микола Семенович Бєляєв — Почесний громадянин Богодухова, Заслужений учитель України, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня. Видатний історик, етнограф, краєзнавець, археолог, багаторічний директор Богодухівської середньої школи №1, засновник і перший директор Богодухівського краєзнавчого музею, дослідник Голодомору на теренах Богодухівщини.
Народився Микола Семенович 14 травня 1925 року в Макіївці Донецької області. Щойно закінчивши семирічку, пішов добровольцем на фронт. Після війни вступив до Харківського державного університету на історичний факультет, який закінчив із відзнакою.
Саме там зустрів свою майбутню дружину — Надію Федорівну, уродженку Богодухова. Отримавши диплом, як відмінник, мав право сам обрати місце роботи і обрав місто, де народилася його дружина.
У 1954 році Микола Семенович прибув до Богодухова. Спочатку працював учителем історії у середній школі №2, пізніше став її директором.
Згодом він активно долучився до масштабної справи — будівництва нового приміщення школи №1, яке стало визначною подією в освітньому житті міста.
Урочисте відкриття нової будівлі школи №1 відбулося у 1965 році.
На той час у місті функціонувала восьмирічна школа №1, директором якої до 1965 року був Олександр Григорович Щербань. Саме в рік завершення будівництва Микола Семенович перейшов у новозведену середню школу №1, ставши її першим, незмінним і багаторічним директором, яку очолював 20 років.
Його ім’я назавжди вписане в історію закладу — як людини, що не лише керувала, а й надихала, будувала, розвивала. Для багатьох поколінь учнів і вчителів він був справжнім Учителем з великої літери.
За спогадами колег, це була високоосвічена, інтелігентна людина, яка говорила чистою українською мовою й вимагала цього від оточення. Він принципово викорінював суржик у спілкуванні педагогів. У цьому навчальному закладі уперше у районі перейшли на кабінетну систему. У школі відбувалися численні семінари, навіть був Всесоюзний, сюди приїздили за досвідом з усіх куточків України…
Учень Миколи Семеновича, Олександр Гончаренко, згадував....
ВЕСЬ ТЕКСТ- У ГАЗЕТІ "МАЯК" ВІД 16 ТРАВНЯ