Так, тепер у нас у громаді є така посада, котра покликана впроваджувати систему переходу для ветеранів, військовослужбовців, які були звільнені з військової служби, зокрема демобілізованих та членів їх сімей, від військової служби до цивільного життя.
ФАКТ. З липня 2023 року проєкт впроваджено у Вінницькій, Львівській, Миколаївській та Дніпропетровській областях України. У жовтні Інститут помічника ветерана розширили на Закарпатську, Полтавську, Сумську, Харківську, Київську область та на місто Київ.
Для участі в пілотному проєкті на Харківщині обрано 8 громад: Богодухівська, Валківська, Балаклійська, Красноградська, Лозівська, Харківська, Чугуївська та Пісочинська.
Цьогоріч
Майже 2 місяці у нашій громаді діє цей інститут.
Помічником ветерана (офіційна назва- фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб) працює Руслан ОМЕЛЬЯНЕНКО.
- Моє головне завдання на цій посаді- це всебічна допомога і сприяння Захисникам і Захисницям у повноцінній адаптації до мирного життя, -говорить Руслан Володимирович.
Помічник ветерана розповів, що за цей період до нього звернулося чимало земляків-ветеранів та членів їхніх родин, яким потрібна була допомога у комунікації стосовно реалізації їхніх можливостей, прав, гарантій та пільг. Зокрема, декільком інвалідам внаслідок війни потрібна була допомога у реабілітації і лікуванні.
- Звісно, я зробив усе можливе, аби на своєму рівні допомогти хлопцям, -розповів помічник ветерана.- Підказав, куди потрібно звернутися, які документи надати…Адже "помічник ветерана" — концентрація усіх можливостей допомоги в одному місці. Це і економитиме час, і допоможе розглядати проблему людини комплексно.
Від пільгового харчування у школах дітей - до пільг за комунальні послуги, забезпечення ліками тощо: щоб про все це дізнатися -потрібно йти до різних установ. А тут – ветеран прийшов в одну установу - і йому пояснили -розповіли-порадили…
Сам Руслан ОМЕЛЬЯНЕНКО – ветеран війни, оскільки у 2015 році був учасником бойових дій в АТО, воював на Бахмутському напрямку, у Попаснянському районі.
І в цьому особливість Програми, яка передбачає індивідуальний супровід ветерана за принципом «рівний — рівному».
Руслан Володимирович добре розуміє відчуття і проблеми ветеранів.
-Ти перебуваєш в зоні бойових дій, над тобою немає законів, є ти і є супротивник, -ділиться співрозмовник.- Коли ти після цього повертаєшся назад у суспільство – такий перехід психологічно важкий. Ти приїжджаєш, виходиш на вулицю і тобі дивно: люди ходять, щось купують в магазинах, живуть своїм життям. Коли тебе звільняють з військової служби, є певна дезорієнтація і має пройти час, щоб у себе прийти. Скажу відверто -ти відчуваєш себе непотрібним. Тому, вважаю, ніхто так не зрозуміє один одного краще – як побратим побратима. Коли люди пройшли той самий життєвий шлях – їм простіше спілкуватися і поділитися потрібними контактами.
Які послуги надає помічник ветерана?
Консультації з питань працевлаштування, навчання, соціального захисту та реабілітації, покращення стану здоров’я; супровід у реалізації гарантій, пільг, прав, отримання послуг; допомога з пошуком програм підвищення кваліфікації, опанування нових навчальних програм, перепрофілювання; посередництво у взаємодії ветерана з органами влади; надання допомоги в оформленні документів, поданні заяв, підготовці документів; допомога в переїзді, у пошуку житла; консультування щодо отримання психологічних послуг, зокрема з питань оформлення документів для отримання таких послуг; інформування про наявні в державі та громаді програми підтримки ветеранів.
Послуги надаються на безоплатній основі за зверненням ветерана до помічника ветерана.
Отож, робоче місце Руслана ОМЕЛЬЯНЕНКА- у КЗ «Центр надання соціальних послуг Богодухівської міської ради Харківської області» (колишній терцентр) за адресою: м.Богодухів, пл.Героїв Чорнобиля, буд.2, тел.073 416 91 17.
— Наразі одним з головних завдань держави є створення комфортних умов для повернення українських Захисників і Захисниць до цивільного життя, -говорить Руслан ОМЕЛЬЯНЕНКО.- Тож звертайтеся, шановні земляки, за допомогою- будемо намагатися вирішити ваші питання. Користуючись нагодою, дякую міській раді за те, що долучилися до проєкту (адже його фінансування здійснюється, зокрема, з місцевого бюджету) і всіляку підтримку захисників.