«Якщо людина не зробить так, щоб на Землі стало менше сміття, то сміття зробить так, щоб на Землі стало менше людей».
Погодьтеся, правильний вислів.
Адже, за підрахунками екологів, Україна накопичила 54 млн кубометрів відходів; щороку сміттєві полігони поповнюються приблизно на 15-17 мільйонів тонн. На переробку йде лише десята частина зібраного сміття. Сміття нікуди подіти, адже воно розпадатиметься від кількох місяців до сотень років…
Днями у групі «МАЯК » (Телегам) редакція провела опитування на тему «Чи сортуєте ви сміття?» Як бачите з інфографіки -результати говорять самі за себе: більшість земляків не сортують сміття.
Не так давно ми повідомляли у нашому виданні про те, шо Богодухівська громада, в рамках реалізації грантової діяльності за фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Громада – влада: діалог, довіра, дія» за підтримки Всеукраїнської благодійної організації «Інститут місцевого розвитку» визначилася з темою проведення інформаційно-комунікаційної кампанії «Чиста громада- безпечне довкілля».
І минулого тижня пройшов черговий захід інформаційно-комунікаційної кампанії: гра-форум «Сміття сортуй – довкілля врятуй» для учнів 6-х класів КЗ «Богодухівський ліцей №3» (відео -за посиланням, QR-код).
Захід провели Центр професійного розвитку педагогічних працівників разом з представниками Молодіжної ради в рамках проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні» за грантом «Громада – влада: діалог, довіра, дія».
Оксана БЕСПАЛЬКО – директорка Центру, членкиня групи, розповідає:
- Діти спілкувалися, висловлювали власні думки, навіть надавали пропозиції, - поділилася пані Оксана. - Говорили про те, як правильно сортувати сміття в залежності від матеріалу, виробляти звичку раціонально та правильно утилізувати відходи. Одним із завдань цього заходу було виховання екосвідомості, любові до своєї рідної країни, громади, міста, села, прагнення бачити їх чистими і квітучими.
Діти переглянули цікавий відеоматеріал про сортування побутових відходів, ознайомилися з правилами сортування сміття.
Під час гри учні у групах «будували місто» з урахуванням інфраструктури для сортування відходів. А потім- презентували свої «міста», системи сортування відходів. Всі учасники і учасниці заходу отримали сертифікати та подарунки.
Варто сказати про те, що все відбувалося у цікавій ігровій формі, водночас діти ставили інколи недитячі запитання, які, без сумніву, можна уже зараз переадресувати владі: чому певні території засмічені, чому багато будівель порожні і біля них сміттєзвалища…
- Маємо надію, що діти донесуть важливу інформацію, яку почули на заході, до своїх рідних, друзів, - говорить членкиня робочої групи, головний адміністратор КП «Господар» Ніна ЯРОШЕНКО. – Адже раціональне споживання ресурсів – не ціль, а реальність, до якої кожен має прийти. А для цього спільними зусиллями активістів, працюючи з населенням та залучаючи до вирішення проблем збору та утилізації сміття місцеву владу, ми зможемо домогтися роздільного збору побутових відходів, заробляючи кошти для громади та значно зменшуючи потік залишкових відходів. Водночас кожен житель і кожна жителька Богодухівщини має ставитися відповідально до сортування сміття вже зараз. У місті, приміром, є контейнери, зокрема, для скла і пластика. Також варто звернути увагу і на важливість переробки органічних відходів на корисний компост, бо у більшості є городи, клумби, присадибні ділянки