Останніми днями до редакції надходить багато звернень від читачів із занепокоєнням: чи дійсно на території Богодухівської громади зафіксовано випадки сказу, чи варто остерігатися диких тварин, зокрема лисиць? Навіть фото кота надіслали (дивіться у нашій групі на Фейсбук обговорення теми).

Ми звернулися за офіційним коментарем до Богодухівської районної державної лікарні ветеринарної медицини, де нам підтвердили тривожну інформацію:

 8 липня  у селі Шийчине виявлено випадок сказу. Безпритульний кіт покусав трьох місцевих мешканців, після чого матеріал було відібрано для дослідження в лабораторії.

Згідно зі звітом про результати дослідження Харківської державної регіональної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 08.07.2025 року в патологічному матеріалі підтверджено наявність антигену вірусу сказу. Потерпілим надається антирабічна допомога.

Відповідно до рішення Богодухівської районної державної надзвичайної протиепізоотичної комісії від 09.07.2025 №16/2025, у с. Шийчине Богодухівської громади з прилеглими до нього мисливськими угіддями, пасовищами, лісовим та польовими масивами встановлено карантинні обмеження. Загрозливою зоною вважається територія с. Заброди та с. Москаленки Богодухівської громади.

Що потрібно знати про сказ:

Це надзвичайно небезпечна вірусна хвороба, яка передається через укуси або слину заражених тварин.

Сказ неможливо вилікувати після появи симптомів - тому єдиним ефективним способом захисту є профілактика.

Найкращий захист  вакцинація домашніх тварин, зокрема котів і собак.

Якщо ви стали свідком агресивної або неадекватної поведінки тварин, негайно зверніться до ветеринарної служби або органів місцевої влади.

Важливо!

Укуси тварин- навіть домашніх - не можна ігнорувати. Якщо вас вкусила тварина або ви контактували зі слиною ймовірно зараженої тварини - негайно зверніться до лікаря. У разі підозри на сказ слід негайно розпочати курс антирабічної допомоги, щоб урятувати життя.

  • Нехтування щепленням тварин проти сказу може призвести до захворювання та загибелі ваших чотирилапих друзів і водночас стати загрозою для здоров’я всієї родини. Пам’ятайте: сказ легше попередити, ніж потім безсилою буде медицина, - наголошують фахівці Богодухівської ветлікарні.
  • Будьте уважні, дбайте про безпеку, вакцинуйте своїх улюбленців і навчайте дітей, як поводитися з незнайомими тваринами.

Захистіть себе і своїх улюбленців!

З метою запобігання поширенню сказу фахівці Богодухівської районної державної лікарні ветеринарної медицини проводять профілактичні щеплення домашніх тварин проти сказу в населених пунктах  району.

За червень 2025 року щеплено проти сказу 4713 тварини, з них:  собаки – 1874, коти – 1718,  ВРХ – 1113 голів,  ДРХ – 8 голів.

Заходи з профілактичних щеплень тварин проти сказу на території Богодухівського району тривають.

СКАЗ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють усі види домашніх, сільськогосподарських, диких тварин, включаючи мишей, щурів, кажанів). Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи й закінчується смертю (летально).

Джерелом збудника (вірусу) сказу є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через покуси, ослинення, подряпини, вражаючи здорових тварин та людей.

У зв’язку з підвищенням ризику зараження сказом у громадах проводяться активні кампанії з вакцинації проти сказу.

Щоб захистити себе від захворювання, необхідно дотримуватись таких правил:

•  дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та в намордниках, щорічно робити профілактичні щеплення;

•  уникати контактів з бездомними та дикими тваринами;

•  вжити заходів з недопущення диких хижаків до місць розташування свійських тварин;

•  мисливцям та працівникам лісового господарства під час зняття шкіри з вбитих диких тварин користуватися гумовими рукавичками, після чого, не знімаючи їх, вимити руки в дезінфекційному розчині.

Що робити, якщо вас покусала тварина:

•  рану необхідно ретельно промити мильним розчином, а краї обробити 70% розчином спирту або 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку;

•  своєчасно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою;

•  тварину, яка завдала ушкоджень людині, НЕ ВБИВАТИ, за нею необхідно спостерігати протягом 10 діб (при зверненні потерпілого за медичною допомогою, лікувальний заклад інформує територіальні установи ветеринарної медицини).

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Сказ вилікувати не можна, його можна тільки попередити. Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!

На фото: ветеринарний лікар райвет лікарні  Оксана Вікторівна МАЛІЧЕНКО проводить клінічний огляд та щеплення тварини проти сказу