Вчені очікували, що в міру наближення до Землі, комета C/2023 A3 сяятиме дуже яскраво в нічному небі, але тепер, можливо, її взагалі не стане.

Ще минулого року астрономи виявили довгоперіодичну комету C/2023 A3, період обертання навколо Сонця якої становить приблизно 80 000 років. Цього року деякі астрономи припустили, що в той час, коли вона перебуватиме на найближчій відстані від Землі, комета буде дуже яскравою. Вчені навіть припустили, що її буде видно неозброєним оком. Але автори дослідження, розміщеного на сервері препринтів arXiv, вважають, що комета C/2023 A3 розпадеться на частини ще до того, як з'явиться поруч із нашою планетою.

Минулі дослідження припускали, що комета, яка летить до нас із Хмари Оорта, своєрідної сфери, що оточує Сонячну систему і в якій розташовано дуже багато комет, має опинитися на найближчій відстані від Землі 12 жовтня 2024 року. За оцінками вчених крижаний об'єкт має пролетіти повз Землю на відстані приблизно 70 млн км. При цьому деякі астрономи вважали, що ця комета буде настільки яскравою, що після заходу Сонця її можна буде побачити неозброєним оком.

Але нове дослідження показує, що комета C/2023 A3, ймовірно, розвалиться на частини ще до того, як опиниться поруч із нашою планетою на найближчій відстані.

Комета C/2023 A3 має опинитися на найближчій відстані від Сонця 27 вересня, але вже видно ознаки її розпаду в міру наближення до нашої зірки. За оцінками вчених комета має наблизитися до Сонця на відстань приблизно 58 млн км.

Коли комети наближаються до Сонця, то вони нагріваються і виділяють газ і пил. У результаті навколо крижаного ядра комети утворюється газова оболонка або кома, а також кометний хвіст. Процес виділення газу діє як рухова система, яка трохи змінює траєкторію польоту, швидкість обертання і швидкість польоту комети. Це так зване не гравітаційне прискорення, адже воно не спричинене потраплянням у зону впливу гравітації об'єктів Сонячної системи. Хоча комета прискорюється і виділяється більше газу, за словами вчених, вона не стала яскравішою, як передбачалося.

Нове дослідження показує, що комета C/2023 A3 на відстані понад 2 астрономічні одиниці від Сонця (1 астрономічна одиниця — це приблизно 150 млн км) не стала яскравішою. Також астрономи помітили, що комета має незвично тонкий хвіст дивної форми, хоча такі хвости на відстані ближче 2 астрономічних одиниць спостерігаються рідко. Учені вважають, що це початок розпаду комети в міру наближення до Сонця.

За словами вчених, комети такого класу схильні до розпаду, якщо вони до моменту наближення до Сонця на відстань приблизно 150 млн км, втратили багато газу і пилу. Тому найімовірніше комета зникне ще до свого зближення із Сонцем, вважають астрономи.

Вчені продовжать свої спостереження за кометою C/2023 A3 на її шляху до Сонця. Залишається все ж імовірність того, що крижаний об'єкт не розпадеться на частини і його можна буде побачити в небі в жовтні.