Розуміння точного перебігу часу на Місяці має вирішальне значення для майбутнього освоєння супутника Землі людиною.
Вчені з NASA представили результати нового дослідження, яке було спрямоване на визначення точного перебігу часу на Місяці, на сервері препринтів arXiv. У підсумку вчені змогли з'ясувати, наскільки швидше йде час на Місяці, ніж на Землі.
Ученим відомо про те, що гравітація здатна сповільнювати час відтоді, як з'явилася загальна теорія відносності Ейнштейна. Але практичні аспекти вимірювання будь-яких викривлень часу, пов'язаних із відмінностями в гравітації об'єктів, протягом майже 100 років не могли дати точні свідчення.
Лише за останні 10 років було створено дуже чутливий атомний годинник, який може виявити невеликі розбіжності в часі між двома об'єктами, що рухаються відносно один одного і мають різну гравітацію.
Але астронавти востаннє були на Місяці 1972 року, а тому не було причин з'ясовувати, наскільки сильно спотворення часу гравітацією вплинули на перебіг часу на Місяці. Наш супутник має всього лише 1/6 земної гравітації.
Але NASA збирається повернути астронавтів на Місяць у 2026 році, тому потрібно точно знати, наскільки сильно відрізняється час на Місяці від часу на Землі. Це необхідно для правильної синхронізації навігаційних систем космічних кораблів, що летять на Місяць. Таким системам потрібна точність на рівні наносекунд, щоб будь-який космічний корабель міг правильно орієнтуватися в просторі.
За словами вчених, за 52 роки, які минули відтоді, як останні астронавти залишили Місяць, там минуло на 1,1 секунду більше часу. Але воє дослідження показує, що кожного дня на Місяці час іде швидше на 0,0000575 секунди, ніж на Землі.
Учені отримали це значення, розрахувавши ковзну шкалу часу для Землі та Місяця відносно барицентру Сонячної системи. Це загальний центр мас Сонячної системи, навколо якого обертаються Сонце, планети і супутники.
Результат цього дослідження ще не пройшов рецензування і остаточне визначення часу на Місяці мають підтвердити космічні агентства світу та Міжнародне бюро мір і ваг, а також Міжнародний астрономічний союз. Це рішення має бути ухвалене в серпні.